Wełniane płaszcze to odzież, po którą chętnie sięgają kobiety w całej Polsce. Na rynku prawdopodobnie nie ma podobnie przewiewnego i jednocześnie doskonale izolującego materiału. Jeśli mamy w swojej garderobie wełniany płaszcz, musisz wiedzieć, jak go prać. Zobacz poradnik i dowiedz się, czy odświeżanie wełny parą jest wystarczające. Czy pranie ręczne wystarczy, aby nieprzyjemne zapachy nie były wyczuwalne? Przygotowaliśmy kompleksowy poradnik dla każdego, kto ma płaszcz wełniany w swojej garderobie.
Pranie wełnianych płaszczy to wyzwanie
Płaszcz z wełny to element wyposażenia garderoby, który powinna mieć każda kobieta. Posiadanie płaszcza daje możliwość stworzenia wielu ponadczasowych stylizacji wyjściowych, aczkolwiek wymaga też specjalnego traktowania w zakresie pielęgnacji. Wełniany płaszcz należy prać w odpowiednich warunkach domowych lub oddać go do specjalistycznej pralni.
W jaki sposób można wyprać płaszcz wełniany?
Płaszcze damskie wykonane z takich materiałów jak np. wełna jagnięca można prać przede wszystkim ręcznie. To najbezpieczniejsza metoda, aby skutecznie czyścić wełniany płaszcz i nie narażać materiału na zniszczenia. Przedstawiamy poradnik krok po kroku, czym wyczyścić płaszcz wełniany, aby pozbyć się zabrudzeń, utrzymać jego naturalny zapach i zachować miłą strukturę.o.
Zobacz, jak szybko pielęgnować wełniane okrycia wierzchnie:
- Przygotuj miskę z ciepłą wodą, w której będziesz komfortowo prać płaszcz z wełny. Temperatura wody nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza.
- Na początek włóż płaszcz zimowy z wełny do miski i namocz go przez ok. 30 minut.
- Następnie okrężnymi ruchami postaraj się wyprać wełniany płaszcz. W razie trudnych do usunięcia zabrudzeń użyj szczotki z miękkim włosiem.
- Po wypraniu należy przede wszystkim wypłukać materiał pod bieżącą, chłodną wodą.
- Następny proces to suszenie. Czas leżenia płaszcza jest zależny od temperatury panującej w pomieszczeniu i stopnia namoknięcia materiału. Czasem czyszczenie płaszcza wełnianego trwa kilka dni wraz z suszeniem. Po wypraniu delikatnie zroluj materiał, a następnie rozłóż płaszcz na płasko bez dostępu do światła słonecznego i sztucznych źródeł ciepła.
- Ostatni krok to prasowanie, aczkolwiek wyłącznie w niskich temperaturach. W przeciwnym razie zmechacony płaszcz będzie w jeszcze gorszym stanie.
Pranie płaszcza zimowego damskiego w rękach to najbezpieczniejszy sposób na czyszczenie, szczególnie w przypadku tkanin naturalnych. Po wypraniu musisz dokładnie suszyć wełniany płaszcz przez kilkanaście godzin. Następnie schowaj go do luźnego pokrowca i umieść w szafie w oczekiwaniu na nowy sezon jesienno-zimowy.
Przeczytaj też: Jak nosić garnitur damski zimą?
Dlaczego trzeba unikać prania wełny w pralce?
Niestety, ale czyszczenie ubrań wełnianych w pralce może uszkodzić materiał. A zatem czy można prać w pralce wełniany płaszcz? Zdecydowanie nie!
Do czyszczenia ubrań z naturalnych surowców zalecamy wykorzystanie prania ręcznego lub pomoc pralni chemicznej, która wie, jak zająć się pielęgnacją wełny, aby jej nie zniszczyć. Pranie mechaniczne sprawi, że włókna ulegną całkowitemu zniszczeniu, a Twoje cudowne ubranie będzie nadawało się już tylko do kosza.
Co robić, aby pranie płaszcza wełnianego było bezpieczne?
Jeśli chcesz mieć wełniany płaszcz zimowy w perfekcyjnym stanie, unikaj prania w wodzie powyżej 40°C, co powoduje skurczeniem się wełny. Niekorzystne jest także używanie silnych detergentów piorących. Wykręcanie i wyciskanie również nie jest wskazane. Kiedy chcesz suszyć płaszcz, możesz zdecydować się na naturalne suszenie, bez użycia sztucznych źródeł ciepła i oddziaływania słońca.
Dlaczego warto nosić wełniane płaszcze?
Wełniane płaszcze są popularnym wyborem odzieży zimowej ze względu na ich wyjątkowe cechy i korzyści. Poznaj powody, dla których warto zdecydować się na zakładane płaszcza wełnianego jako codzienne okrycie wierzchnie.
- Doskonała izolacja termiczna – wełna jest znana ze swoich doskonałych właściwości izolacyjnych. Pomaga utrzymać ciepło ciała, co jest szczególnie ważne w chłodniejszych miesiącach.
- Materiał, który oddycha – ten surowiec ma zdolność absorbowania wilgoci z powietrza, co pomaga w regulacji temperatury ciała i zapewnia komfort noszenia. Dodatkowo płaszcze wełniane mimo dobrej termoizolacji są przewiewne.
- Wodoodporność – wełna ma naturalne właściwości wodoodporne, co sprawia, że płaszcze z tego materiału są praktyczne w lekko deszczowe dni.
Warto dodać, że płaszcze długie damskie z wełny są wyjątkowo trwałe, stosunkowo łatwe w utrzymaniu czystości i wysoce estetyczne. Pasują do różnych stylizacji wyjściowych, a przede wszystkim do ubierania się w stylu: casualowym, eleganckim i nowoczesnym. Możesz je śmiało łączyć z jeansami, spódnicami czy sukienkami – w każdej stylizacji będę prezentować się zniewalająco!
Sprawdź także nasz poprzedni wpis: Jak nosić dresy damskie?