Jak prać płaszcz z alpaki?

gru 28, 2023

Każdy materiał, z którego jest wykonana odzież, wymaga stosownej pielęgnacji. Dokładne informacje o tym, jak prać płaszczyk z alpaki lub jakikolwiek inny materiał zawsze znajdziemy na metce odzieży. Masz w garderobie przepiękny płaszcz z wełny alpaki? Ręcznie wykonany produkt należy najczęściej również prać w rękach. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia struktury włókien, a wtedy wełna alpaki traci też swoje właściwości termoregulacyjne oraz estetyczny wygląd. Zobacz, jak prać wełnę alpaki, aby nie zniszczyć materiału i zachować idealny wygląd płaszcza przez wiele lat noszenia.

Pranie płaszczy z alpaki brzmi jak wyzwanie

Produkty z wełny alpaki wymagają kompleksowej pielęgnacji, podobnie jak odzież z wełny owczej. Ponadczasowy płaszczyk z alpaki możesz prać przede wszystkim ręcznie, najlepiej w wodzie o temperaturze nie większej niż 30°C. Dzięki temu unikniesz problemów z mechaceniem materiału, niszczeniem włókien oraz blaknięciem barwnika.

Czy wełna alpaki wymaga pielęgnacji?

Produkty z wełny alpaki wymagają okresowej pielęgnacji, szczególnie po zakończonym sezonie jesienno-zimowym. Zalecamy wtedy wyprać płaszcz z alpaki w ciepłej wodzie – ale nie za ciepłej! Warto też wykorzystać delikatne płyty piorące przeznaczone do wełny alpaczej lub swetrów damskich z delikatnego kaszmiru. Wtedy mamy pewność, że podczas prania wełny alpaki nie uszkodzimy naszego płaszcza.

Oprócz cyklicznego prania zalecamy przechowywanie płaszcza z alpaki w suchym i delikatnie chłodnym miejscu. Najlepiej z dala od światła słonecznego, które powoduje blaknięcie. Przydatne są także woreczki antymolowe oraz pokrowce na płaszcze damskie, które chronią materiał przed uszkodzeniami i zaciągnięciami podczas przechowywania w szafie.

Sprawdź także: Jak nosić gruby sweter damski zimą?

Pranie ręczne płaszcza z wełny alpaki – krok po kroku

Do prania płaszcza z alpaki nigdy nie używamy silnych detergentów. To i wysoka temperatura wody mogłoby zniszczyć ubrania damskie. Oczywiście w praniu chodzi o to, aby usunąć zabrudzenia z odzieży, ale poszczególne tkaniny wymagają odpowiedniego traktowania. Wełna z alpaki to rodzaj tkaniny, którą trzeba prać w odpowiedni sposób.

  1. Przygotuj dużą miskę lub wannę i napełnij ją wodą o temperaturze ok. 30 stopni Celsjusza. 
  2. Wlej do wody środek do prania delikatnych materiałów – tutaj polecamy ziołowe szampony do odzieży oraz szczotki z miękkim włosiem do czyszczenia wełny alpaki. 
  3. Zanurz płaszcz z alpaki w wodzie i pozostaw go na kilkanaście minut do odmoknięcia i nasączenia wodą. 
  4. Poruszaj płaszczem w wodzie, a w razie cięższych zabrudzeń użyj szczotki. 
  5. Spłucz płaszcz z alpaki chłodną wodą. 
  6. Następnie rozłóż suchy ręcznik na ziemi, stole lub innym przygotowanym wcześniej miejscu. Połóż na nim mokry płaszcz z wełny alpaki. 
  7. Nie pocieraj. Jego włókna muszą wyschnąć samoistnie, bez Twojej pomocy. Co zrobić, kiedy odzież wchłonie nadmiar wody? Możesz lekko naciskać powierzchnię materiału, aby suszenie przebiegło szybciej.

Unikaj zawieszania materiału na czas schnięcia, a także podczas przechowywania. To może powodować, że płaszcz z alpaki rozciągnie się lub pojawią się na nim nieestetyczne wybrzuszenia na ramionach.

Pamiętaj, aby uniknąć suszenia wełny alpaki na słońcu i z dodatkowymi źródłami ciepła. Tylko wtedy Twoja odzież z tego naturalnego materiału posłuży Ci długie lata. Skuteczność prania wełny alpaki polega na dokładnym wypłukaniu, wysuszeniu i przechowywaniu w specjalnym woreczku wysuszonego płaszcza. Dzięki temu zachowujemy piękny wygląd ubrań z alpaki.

Przeczytaj także: Jak nosić dresy damskie?

Gdzie i jak prać płaszcz z alpaki?

Większość wełnianych ubrań, a także tych z futerka alpaki, można prać samodzielnie ręcznie lub oddać do profesjonalnego zakładu. Pod żadnym pozorem nie czyśćmy płaszcza z alpaki w pralce. Takie pranie, nawet w niskich temperaturach to najprostszy sposób na zniszczenie odzieży.

Jeśli chcesz zachować nienaganny wygląd produktu przez długi czas, wypierz ręcznie, a następnie dokładnie wypłucz płaszcz pod chłodną, bieżącą wodą. To wystarczy, aby przeprowadzić kompleksową pielęgnację wełny alpaki ręcznie po sezonie jesienno-zimowym.


Kategorie wpisów




Wyszukiwarka




Newsletter

Dołącz do Itamesca Club i zyskaj kupon o wartości -10% na pierwsze zakupy. Zbieraj punkty i wymieniaj je na kody rabatowe!
Autor:
 Itamesca
Kategorie: